II. Erzsébet királynő egyik kedvenc sorozata, a Downton Abbey visszatért, és már a magyar mozikban is nagy sikert arat. A Crawley család sorsába most egy egész estét játékfilm segítségével tekinthetünk be újra, a leglelkesebb rajongók pedig a forgatás helyszínéül szolgáló patinás Highclere-kastélyba is beköltözhetnek, ahol - egy napig - királyi ellátásban részesülve valódi lordnak és ladynek érezhetik magukat.
Az Edward-korszakot (20. század eleje) ritkán dolgozzák fel filmekben, sorozatokban, a szerzők inkább a jóval korábbi, Jane Austen által is ábrázolt világot kedvelik. Ám amikor lassan tíz éve felmerült egy új angol sorozat ötlete, mindenki ugyanarra gondolt.
"Kellene egy olyan széria, ami egy vidéki Edward-kori kasélyban játszódik - mondta Gareth Neame, a Carnival Films vezérigazgatója. - Ez a korszak, amelyben a szüleink meg talán a nagyszüleink szívesen éltek volna, tehát nem teljesen ismeretlen világ. A 19. század végén megjelent az áram, majd fokozatosan terjedni kezdtek az autók, a telefonok, az emberek immár földalattival és busszal jártak munkába, és ez mind ismerős a közönség számára."
Jön a király!
Az utolsó évadot 2015-ben fejezték be, és gondoskodtak arról, hogy minden cselekményszálat elvarrjanak. Elbúcsúztak a karakterektől, és mindezt egy csodálatos búcsúpartival ünnepelték meg. Csakhogy a közönség nem volt felkészülve az elválásra… A levegőben lógott, hogy lesz folytatás. A szerzőgárda így újra összeállt, de most egy egész estés történetben kellett felvonultatniuk az összes karaktert.
A filmben a királyi család látogatását állították a középpontba.
V. György király és Mária királyné Yorkshire megyében utazgatnak, és egy éjszakára megszállnak Downtonban. Ez nem holmi valóságtól elrugaszkodott, erőltetett fickió: a királyi pár legidősebb lánya, Mária hercegnő a film cselekménye idején ugyanis Goldsborough Hallban élt, vagyis Yorkshire útba esetett a királyi párnak.
Csakhogy az uralkodóházhoz külön személyzet tartozik, és a Downtonban élőket semmibe veszik. Pedig mindenki: a komornyik, a szakácsnő, a házvezetőnő és a szobalány is szeretne a szolgálatával kitűnni. Ehhez azonban nagy adag ravaszságra van szükség - abból pedig nincs hiány a fimben.
Karót nyelt karakterek
"Érdekes kihívás volt a testtartások kidolgozása - árult el egy titkot a BBC-nek Alastair Bruce, a film történész szakértője. - Manapság előre dőlve, kissé lehajtott fejjel tartjuk magunkat, de ha megnézzük a régi filmeket, akkor azt látjuk, hogy akkoriban még felszegett fejjel jártak az emberek, úgy, mintha karót nyeltek volna. Ez részben a ruházatuknak volt köszönhető. Manapság a legtöbben olyan testtartást vesznek föl, amit és sliccfogásnak hívok, mivel az alsó régióra helyezik a kezüket. Ez akkoriban elképzelhetetlen volt."
A filmban szereplő ruhákon szintén lehet mit csodálni - igaz, nem a szolgai viseleteken. Az előkelők gazdagon hímzett, ékszeres ruhakölteményei, elegáns kalapjai, csinos cipői - melyeket az alagsorban tisztítanak a szobalányok és a komornyikok - egészen különlegesek.
Persze ebből is adódott bonyodalom, amikor az egyik szereplő ruhájából háromszor akkora méretet szállítottak ki, mint amekkorára szükség lett volna...
Manapság él bennünk a vágy, hogy fizikailag is kifejezzük érzelmeinket. A filmben ábrázolt időszakban azonban az emberek soha nem érintették meg egymást.
"Mindig hangsúlyozom, hogy eleink részben azért nem értek egymáshoz, mert akkoriban még nem voltak antibiotikumok. Ma már sokkal interaktívabbak lehetünk. Az ilyen apró részletek beemelésével segítünk a közönségnek beleélni magát egy olyan korszakba, ami teljesen más, mint a miénk" - magyarázza a szakértő.
Ugyanakkor botrányokból, intrikákból és csípős megjegyzésekből nincs hiány, minden karakter hozza a formáját.
A kastély mint szereplő
Az egyik legfontosabb szereplő a filmben maga az épület. Bár a stáb a Hampshire-ben található Highclere-kastélyt tekintette meg elsőként, utána még fél évet töltöttek az ideális helyszín keresésével, mielőtt újra kikötöttek volna a gótikus szépségnél.
A tízezer négyzetkilométeres birtokon álló gyönyörű épületet egy négy négyzetkilométeres park övezi, de a 300 szobás kastélybelső is gyönyörű volt, különösen a hatalmas könyvtárszoba.
A stáb mindig is azt tervezte, hogy eredeti terekben forgat, ám sajnos a kastély nem minden része maradt épen annyira, hogy dolgozni lehessen benne; a konyhák és a hálószobák az idők során olyan drámai változásokon mentek keresztül, hogy a szolgálók lakrészét, a konyhát és - egy szoba kivételével - a halószobákat végül stúdióban kellett felépíteni.
Az 1679 óta a Carnarvon grófi család tulajdonában lévő pazar Highclere-kastély már eddig is számos produkciónak adott otthont, többek között a Tágra zárt szemek és az 1991-ben bemutatott Robin Hood, a tolvajok fejedelme című filmeknek, de John Legend énekes 2006-ban forgatott videó klipjét is itt vette fel. Ahogy az is említésre méltó, hogy az ismert zeneszerző, Andrew Lloyd Webber az ikonikus kastély közvetlen szomszédságában lakik.
A nagy hír pedig az, hogy a leglelkesebb rajongók november 26-ig egy éjszakára az Airbnbn keresztül akár meg is szállhatnak itt. Az ár 150 font/fő, ám cserébe úgy bánnak a vendégekkel, mintha a Crawley család közeli rokonai lennének.
A legszerencsésebbek egy tradícionális vacsorán vehetnek részt Carnarvon gróffal és a grófnéval az étkezőben, majd pedig közösen fogyasztanak el egy kávét a különleges gyűjteménnyel rendelkező könyvtárban - a jeles alkalom során illendő koktélruhát viselni.
Vacsora után a vendégek az egyik teraszos hálószobába vonulhatnak vissza, ahonnan kilátás nyílik a négyszáz hektáros parkra, melyet a legnagyobb angol kertészként emlegetett Capability Brown tervezett és alakított ki még a 18. században.
Érdemes megjegyezni, hogy a kastély pincéiben pompás egyiptomi kiállítás is található, ugyanis 1922-ben Howard Carter mellett a kastély akkori tulajdonosa, Carnarvon 5. grófja, George Herbert de Carnarvon - az ásatás finanszírozójaként - tagja volt a Tutanhamon sírját felfedező expedíciónak.
Egyiptomi utazásai során a lord hatalmas gyűjteményt hozott létre.
Másnap a királyi reggeli és a frissen vasalt újság elolvasása után a vendégek privát idegenvezetést kapnak a kastélyban, indulás előtt egy séta során megcsodálhatják az impozáns parkot is - gyönyörködhetnek többek között a hatalmas, több száz éves libanoni cédrusokban -, a látogatás végén pedig
mindenki egy különleges ajándékkal térhet haza.