A bemutatót követő első 7 napon már 26 millióan látták, sokan pedig Scorsese mesterművének kiáltották ki Az ír című filmet, melynek parádés szereposztása mellett a története is lebilincselő. A valós eseményeket feldolgozó alkotás fókuszában a maffia bérgyilkosa, Frank Sheeran és a hírhedt szakszervezeti elnök, Jimmy Hoffa áll. De hogy kinek a lelkén szárad Hoffa halála, az a mai napig rejtély.
Az ötvenes-hatvanas évek Philadelphiájának korrupt és bűnszövetkezetekkel átszőtt világában a közei barátok sokszor veszélyesebben voltak, mint az ellenségek. A "szolid" utat bejáró Sheeran (Robert De Niro) és a dörzsölt, rámenős Hoffa (Al Pacino) kapcsolata ezt remekül szimbolizálja.
De kik is voltak valójában az ügy szereplői?
És miért nem találják a mai napig Hoffa holttestét?
A vitatott keresztes lovag
Egyesek újító szellemű úttörőnek, míg mások gazembernek tartották, de az vitathatatlan, hogy 1971-ig Jimmy Hoffa volt az Egyesült Államok egyik legnagyobb hatalmú embere. 1957-ben került a raktárosokat és teherautó-sofőröket összefogó International Brotherhood of Teamsters szakszervezet élére, amely rátermettségének és agilitásának köszönhetően hamarosan a legbefolyásosabb szervezetté vált az országban. Hoffa azonban minden volt, csak magasztos küldetést folytató kereszes lovag nem:
nyílan felvállalta maffiakapcsolatait.
Az összefonódások és kétes ügyek végül az Amerikai Egyesült Államok történelmének egyik leghosszabb és legbonyolultabb kongresszusi vizsgálatához vezettek, melyet Robert F. Kennedy főtanácsos vezetett.
A fiatal ügyvéd szinte rögeszemésen próbálta elkapni Hoffát, majd miután 1961-ben kinevezték igazságügyi miniszerré, egy perc nyugtot sem hagyott Jimmynek. 1964-re úgy tűnt, Bobby Kennedy elérte célját, ám mivel mást nem tudtak rábizonyítani, csalásért és vesztegetésért
13 év börtönbüntetésre ítélték, és a pennsylvaniai Lewisburg szövetségi börtönbe küldték.
Ám 6 és fél év elteltével meglepő fordulatot vett az ügy.
1971-ben Nixon elnök közbenjárására elengedték Hoffa hátralevő büntetését, azzal a feltétellel, hogy többé sem közvetve, sem közvetlenül nem vehet részt semmilyen munkaszakszervezet irányításában. Ennek eleget téve a háttérben maradt ugyan, de továbbra is ő irányította a Teamsterst. 1975. július 30-án azonban egy detroiti étteremből
nyomtalanul eltűnt.
Holltestét a mai napig nem találták meg. 1982-ben hivatalosan is halottnak nyilvánították.
Én öltem meg vagy te?
Martin Scorsese Hoffa kivégzőjeként Frank Sheerant, a maffia bérgyilkosát tünteti fel filmjében, ám az életben a feladat végrehajtását egy másik, a hírnevet imádó "szakmabeli" is magára vállalta.
Richard Kuklinskit az alvilág csak Jegesemberként ismerte, mert néhány áldozatának a holttestét fagyasztóládában tárolta, mielőtt végleg megszabadult volna tőlük.
Vele ellentétben az Ír becenévre hallgató Sheeran próbált visszafogott életet élni: valahol félúton volt egy minden hájjal megkent helyi szakszervezeti vezető (a Teamsters philadelphiai részlegéért felelt) és
a maffia minden idők legtermékenyebb, ám "csendes" bérgyilkosa között.
Kuklinkski saját állítása szerint több mint kétszáz embert tett el láb alól, míg a notórius hazudozó hírében álló Sheeran szerényen csak harmincat vallott be Charles Brandtnek Hallom, szobafestő vagy! című könyvében, mely Scorsese filmjének alapjául szolgált - a könyv azokat a interjúkat és vallomásokat tartalmazza, melyeket Sheeran nem sokkal halála előtt adott Brandtnek.
A nyilvánosságot ügyesen kerülő férfit kétszer vádolták meg hivatalosan gyilkossággal, 1964-ben pedig egy teherautó-sofőr elleni támadással is meggyanúsították. Hoffa eltűnése után hamarosan ő lett az első számú vádlott, ám
sosem tudták rábizonyítani az ügyet.
Brandt 2004-ben megjelent könyvében Sheeran végül bevallotta a gyilkosságot - állítása szerint a Bufalino család megbízásából lőtte le barátját, Hoffát -, ám a kötet megjelenését már nem érte meg: 2003-ban, 83 éves korában rákban meghalt.
A hírverést kedvelő Kuklinski (karaktere nem szerepel a filmben) azonban szintén magára vállalta a tettet: állítása szerint
40 ezer dollárt kapott azért, hogy Hoffát eltegye láb alól.
Négy cinkosával együtt New Jersey-ből a Michigan állambeli Detroitba autóztak, hogy végezzenek vele. A szakszervezeti vezért Kuklinski leütötte egy ólmosbottal, majd kést nyomott a tarkójába. Társai ezután busszal tértek vissza New Jersey-be, ő pedig egy ottani roncstelepre hajtott a holttesttel. Ott egy hordóba zárta, amit aztán felgyújtott és elásott. A tetemet később kiásta, és egy ócskavasként eladott autó csomagtartójába zárta:
"Hoffa egy autó része lehet most valahol Japánban" - mondta viccesen Kuklinski a róla 2006-ban megjelent A Jeges: A maffia bérgyilkosának vallomása című könyvben.
A rendőrség ehhez képest őt sohasem gyanúsította Hoffa meggyilkolásával, sőt sztoriját a nyomozók abszurdnak találták már akkor is, mondván, minek utaztak volna a tetemmel Detroitba, amikor annak közelében van a világ tizedik legnagyobb tava, az Erie-tó?
Kuklinski 2006-ban Kawasaki-szindrómában, vagyis a kis és közepes artériák gyulladásával járó, ismeretlen eredetű megbetegedésben halt meg a börtönben, ahol kétszeres életfogytiglani büntetését töltötte.
Újra akcióban a Keresztapák
És amikor már azt hittük, az emberi történetek mesélését végleg bedarálta az akciófilmek irdatlan pörgése, akkor megérkezik Martin Scorsese nagyszabású gengsztereposza: Az ír, amelyben a "nagyágyúk" ismét otthonos terepen mozoghatnak. Robert De Niro és Al Pacino ugyanis már Francis Ford Coppola hasonló témát feldolgozó világhírű trilógiájában, A Keresztapában is együtt szerepeltek - még ha nem is volt közös jelenetük.
Nehéz nem szuperlatívuszokban beszélni Scorsese mozijáról. Ismét van idő gyönyörködni a film lassú sodrásában, élvezni a ráncok közt megbújó mosolyt, a szemekben tükröződő érzelmeket, és végre kapunk némi kitekintést a korra is, amelyben játszódik. Méghozzá milyet! Elég legyen annyi, hogy a film irdatlan költségvetésből készült,
Scorsese 10 év alatt kalapolta ösze Az írhez a kétszázmillió dollárt.
De megérte, mert soha nem fogjuk elfelejteni, és időnként beugrik egy-egy kép. Például Al Pacino ordibálásai, melyek már-már a Sebhelyesarcú szenvedélyességét idézik, vagy felejthetetlen kisfiús vállrándítása, amikor egy pillanatra megbánja a konokságát: ilyen vagyok, na. És emlékezni fogunk Robert De Niro játékára is, aki évek óta nem volt ennyire alázatos és magával ragadó, ahogy Joe Pesci fantasztikus visszafogottsága is kitörölhetetlen; őt eleve hatalmas élmény látni ennyi év után a vásznon. Mindhárman kifogástalanul nagyot alakítanak.
Scorsese legújabb mozija már csak azért is filmtörténeti korszakhatár, mert együtt láthatjuk benne a három legendát. A színészóriások (és barátok) pályája 50 éve ível párhuzamosan felfelé, és most, erre a három és fél órára összetalálkoznak.
Életük legőszintébb alakításával teszik fel az i-re a pontot ebben az igazi öregfiús, ízig-vérig klasszikus gengszterfilmben, amelynek minden pillanatát áthatja a semmihez sem fogható Scorsese-kézjegy. Méltó hattyúdal - elképesztő élmény látni, hogy ezek a 80 felé közeledő emberek még mindig ennyire erőteljes filmet tudnak készíteni.
Megérdemelten lesznek ott 10 jelöléssel a vasárnapi Oscar-gálán.