Február 9-én, vasárnap este - magyar idő szerint hétfő hajnalban - rendezik meg a 92. Oscar-gálát a Los Angeles-i Dolby Színházban. A díjátadót nemcsak a zseniális alkotások és a pazar ruhakölteményekben felvonuló világsztárok miatt kíséri kiemelt figyelem, hanem azért is, mert szinte minden évben történik valami emlékezetes esemény, nagy port kavaró botrány.
Az 1929. május 16-án a hollywoodi Roosevelt Hotelben megrendezett első Oscar-gála inkább hasonlított egy meghitt, zártkörű vacsorához, mint egy nagyszabású eseményhez. Akkoriban még a médiát sem érdekelte: a rádióközvetítésre 1932-ig kellett várni, míg a tévécsatornák 1953-ban számoltak be először a rendezvényről.
A nyertesek nevét 1941-től kezdték borítékolni. Az előző években ugyanis az újságok lapzártája miatt előre leadták a győztesek névsorát a szerkesztőségeknek, így a 12. Oscar-gála vendégei egy
korábban megjelenő lap miatt előre tudták, melyik kategóriában ki a befutó.
A díjátadót a legapróbb részletekre kiterjedően tervezik meg minden évben. Története során eddig háromszor mégis el kellett halasztani: az 1930-as évek végén hatalmas áradások pusztítottak Los Angeles környékén; 1968-ban Martin Luther King temetése volt az időpontváltoztatás oka, 1981-ben pedig az egész Egyesült Államokat megrázta az akkori elnök, Ronald Reagan elleni merénylet, ami pont az 53. Oscar-gála napján követett el John W. Hinckley, hogy felhívja magára Jodie Foster színésznő figyelmét. Emiatt az eseményre végül egy nappal később, március 31-én került sor.
A szerető mindent visz
Elizabeth Taylor nyolcszor volt férjnél, és legendák keringtek arról, hogy ha kinézett magának valakit, addig nem nyugodott, amíg meg nem szerezte az illetőt. Az 1950-es évek végén óriási felháborodást váltott ki legújabb hódítása, amikor legjobb barátnője, Debbie Reynolds férjét bolondította magába. Reynolds és Eddie Fisher akkoriban Hollywood álompárjának számítottak. A színész-énekes 1959-ben két pici gyermekét is hátrahagyva vette feleségül Lizt, akinek ez már a harmadik házassága volt.
Az akkori sajtó és a közvélemény szinte teljesen a pár ellen fordult, az indulatok még 1961-ben sem csillapodtak.
Ekkor, a 34. Oscar-gálán a Modern kaméliás hölgy című filmben Gloria Wandrous - saját bevallása szerint "minden idők legnagyobb ribancának" - megformálásáért Liz enyerte ugyan a legjobb színésznőnek járó szobrot, ám nem mindenki látta őt szívesen az eseményen, többen fújoltak, kifütyülték, meg sem tapsolták.
A keresztapa el sem ment
1973-ban Marlon Brando gondoskodott a botrányról. Nem volt hajlandó átvenni a szobrot A Keresztapa című filmben nyújtott alakításáért, inkább az indián aktivistát és színésznőt, Sacheen Littlefeathert küldte el maga helyett. Amikor Brandót szólították, az apacs viseletbe öltözött lány ment fel a színpadra, és a meglepett vendégek előtt a következő sorokat olvasta fel:
"Marlon Brandót képviselem ezen a gálán, aki megkért, hogy elmondjam önöknek, sajnálja, de nem tudja elfogadni ezt a nagyszerű díjat, mert méltatlannak tartja a filmipar az őslakosokkal szembeni bánásmódját."
A nézőtéren többen fújolni kezdtek, míg mások tapssal próbálták biztatni a láthatóan megilletőtött lányt, aki ezután elhagyta a színpadot. A színész később elmondta, hogy nem tudta már szó nélkül nézni, ahogy hollywoodi alkotásokban az indiánokat csak statisztának használják, és bármilyen róluk szóló filmben mindig egy fehér bőrű színésznek adják a főszerepet.
A meztelen botrányhős
A 46. Oscar-gála vendégeinek Robert Opel művész és melegjogi aktivista okozott felejthetetlen pillanatokat, amikor meztelenül átrohant a színpadon. Épp David Niven konferálta fel Elizabeth Taylort, ekkor szalad át Opel pucéran, két ujjával békejelet mutatva akkori Kodak, ma már Dolby Színház pódiumán. A döbbent közönség előtt Niven profin mentette a helyzetet:
"Nem lenyűgöző belegondolni, hogy ez a férfi egész életében valószínűleg csak azzal tudott nevetést kicsikarni másokból, hogy levetkőzött, és megmutatta a hiányosságait?"
Utólag Opel elismerte, hogy politikai indíttatású "műsorát" társadalomkritikának szánta. Felfigyeltek rá, az biztos: polgárpukkasztó akcióit innentől kezdve érdeklődés kísérte, négy évvel később, 1978-ban pedig megnyitotta San Francisco első meleg művészeket pártoló galériáját, a Fey-Way Studiost. Sikerét azonban nem tudta sokáig élvezni, mert 1979-ben meggyilkolták.
Honnan kapta a nevét az Oscar-díj?
A legenda szerint a hollywoodi filmakadémia könyvtárosa keresztelte el az aranyozott, 34 centi magas, csaknem 4 kilós szobrot, mondván: Oscar nevű nagybácsijára elmékezteti.
Feketelistás híresség
A brit születésű Charlie Chaplin egész pályafutását botrányok kísérték, leginkább a tizenéves lányok iránti vonzódása miatt. Három kényszer- és egy szerelmi házassággal, öngyilkossági kíséletekkel, életveszélyes fenyegetésekkel átszőtt életét tovább bonyolították nyíltan vállalt baloldali nézetei, amivel az ötvenes évek elejére
magára vonta az FBI figyelmét is.
1952-re nyltan kommunistának bélyegezték, és nem kapott többet vízumot az Egyesült Államokba. Emiatt Rivaldafény című filmjének angliai premierje után már nem térhetett vissza Hollywoodba. 83 évesen, 1972-ben lépett újra az álmok földjére, amikor a 44. Oscar-gálán életműdíjat kapott.
Az életében legendává vált színész-rendezőt a közönség 12 percen keresztül állva tapsolta.
Jelenlétét az FBI is díjazta volna
Roman Polanski 1975-ben bedrogozott, leitatott és megerőszakolt egy 13 éves kislányt. Az eset megrázta a közvéleményt, mindenki a lengyel származású filmrendező fejét követelte. Az akkor már sikeres filmes két évvel később mindent beismert, a tárgyalás elől azonban Franciaországba szökött.
Onnantól az FBI legkeresettebb bűnözői között tartották számon, vagyis, ha amerikai földre lép, azonnal letartóztatják.
Nem meglepő tehát, hogy minden figyelem a 75. Oscar-gálára irányult, amikor A zongorista című filmjéért a legjobb rendező díjára jelölték. Az újságok napokig foglalkoztak a témával, annak ellenére, hogy egykori áldozata, a ma már háromgyermekes Samantha Geimer is megbocsátott neki, és a filmes szakma is támogatásáról biztosította. Polanski végül nyilatkozatott adott ki, hogy nem jelenik meg a ceremónián. A szobrot Harrison Ford vette át helyette.
Akiket kitiltottak a gáláról
1993-ban nem feltűnésre vágyó, önjelölt sztárocskák okoztak botrányt a gálán, hanem A-kategóriás hírességeket tiltottak ki a díjátadóról! Susan Sarandon és akkori férje, Tim Robbins, valamint a Micsoda nő! sármőrje, Richard Gere
poltikai véleménynyilvánításaik miatt kerültek feketelistára a 65. Oscar-gálán.
A színész házaspár éppen egy díjat adott át, ám előre megírt beszédük felolvasása helyett tiltakozásukat fejezték ki amiatt, hogy HIV-pozitív haiti menekülteket tartanak fogva a Guantánamói-öbölben. Beszédüket a közönség dermedt csendben hallgatta végig.
Amikor már épp megnyugodtak volna a kedélyek, a legjobb rendezőnek járó szobrocska átadásakor színpadra lépett Richard Gere. Ő úgy döntött, hogy az alkalmat kihasználva felhívja a világ figyelmét Tibet kínai elnyomására.
Az eset után a Filmakadémia elnöke nyilatkozatot adott ki, melyben elítélte a szárok viselkedését, és örökre kitiltotta őket a díjátadóról. Persze Hollywoodban szinte percenként változnak az érdekek, így az "örökre" Susan Sarandon esetében három évre szólt, Tim Robbins 2004-ben térhetett vissza a vörös szőnyegre, Richard Gere-t pedig 20 évvel később, 2013-ban fotózták le ismét az eseményen.
Testvéri szeretet
Mielőtt az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának különmegbízottja és példás családanya lett, Angelina Jolie Hollywood rossz kislányaként szerepelt a címlapokon. 2000-ben, a 72. Oscar-gálán pedig a meghívottak döbbenten hallgatták, ahogy az Észvesztő című filmben nyújtott alakításáért szobrot nyerő színésznő így kezdte köszönőbeszédét:
"Teljesen sokkhatás alatt állok, és nagyon szerelmes vagyok a bátyámba."
Utóbbi kijelentését a vörös szőnyegen is nyomatékosította, ugyanis szájon csókolta édestestvérét, James Havent. Később kiderült, hogy a gála előtti napot a petefészekrákkal küzdő édesanyjukkal töltötték a kórházban, ami nagyon megviselte Jolie-t.
A legnagyobb blamázs
2017-ben, a 89. Oscar-gálán lehettünk szemtanúi a ceremónia eddigi legjelentősebb bakijának, amikor is a két színészlegenda, Faye Dunaway és Warren Beatty adta át a legjobb filmnek járó díjat.
Az egykori Bonnie kezébe azonban rossz boríték került, így a Kaliforniai álom című filmet jelentették be nyertesnek az igazi győztes Holdfény helyett. Már a musical teljes stábja a színpadon ünnepelt, amikor a díjak kiosztásáért felelős PricewaterhouseCoopers képviselője felrohant közéjük a helyes borítékkal. Teljes volt a zűrzavar! Végül a Kaliforniai álom producere, Jordan Horowitz lépett a mikrofon elé:
"Elnézést, egy kis hiba történt, Holdfény, ti nyertetek!"
Senki nem mozdult, mire Marc Platt társproducer is biztatni kezdte a stábot: "Ez nem vicc, gyertek, rossz nevet olvastak fel!", majd Horowitz felmutatta a lapot a kamerába. Miután a Holdfény stábja felment a színpadra, Adele Romanski producer csak ennyit tudott mondani:
"Köszönöm az Akadémiának. Nem tudom, mit mondjak, abban sem vagyok biztos, hogy ez a valóság."
Mint utólag kiderült, a Beatty borítékjában lévő lapon Emma Stone, Kaliforniai álom szerepelt (ő lett egyébként a legjobb színésznő), a színész így tanácstalanul mutatta a kártyát Dunawaynek. Bonnie egykori megformálója pedig úgy döntött, hogy beolvassa a musicalt nyertesnek. A szervezők később minden érintettől bocsánatot kértek.
A tavalyi bortány
Még meg sem rendezték, amikor a tavalyi Oscar-gála máris botránytól volt hangos. A 91. díjátadó házigazdájának felkért Kevin Hart amerikai színész ugyanis korábban nyíltan homofób megjegyzéseket tett a közösségi médiában. Ezekkel ugyan 2011-ben leállt, de az internet nem felejt: a Filmakadémia hivatalos felkérésének bejelentése után kinyilatkoztatásai szinte azonnal előkerültek megint. Hart hiába kért bocsánatot, a támadások nem csitultak, így 2018. december 7-én
visszalépett a ceremónia vezetésétől.
Ezután értelemszerűen elindultak a találgatások: vajon ki lesz az utódja? Több mint két hónap várakozást követően a szervezők végül bejelentették, hogy harminc év után - 1989-ben történt csak ilyen -, ismét nem lesz házigazdája az eseménynek. Ehelyett A-listás hírességek adták át a díjakat: 2019. február 24-én többek között Daniel Craig, Chris Evans, Whoopi Goldberg, Jennifer Lopez, Maya Rudolph, Brie Larson, Tessa Thompson és Charlize Theron olvasta fel a győztesek nevét.
Hogy lesz-e botrány az idei Oscar-gálán, az vasárnap éjjel kiderül, ami biztos: történetében harmadszor idén sem lesz ceremóniamestere a legnagyobb filmes díjátadónak, helyette - a tavalyi eseményhez hasonlóan - egy sor A-listás sztár adja át a díjakat a nyerteseknek, például Mahershala Ali, Timothée Chalamet, Olivia Colman, James Corden, Penélope Cruz, Diane Keaton, Rami Malek, Steve Martin, Keanu Reeves, Salma Hayek és Spike Lee.