Épp 50 éve dübörgött a mítosszá vált Woodstocki Fesztivál, és miközben a Sziget éppen elcsendesül, addig az őrült spanyolok már lázasan készülnek a híres paradicsomfesztiválra. Digitális világunk térhódítása ellenére úgy tűnik, nem mennek ki a divatból a fesztiválok, sőt, évről évre egyre több látogatót vonzanak. Szinte mindegy, milyen tematika köré épülnek, legfőbb erősségük, hogy olyan közösségi élményben részesítenek, amelyet újra és újra szeretnénk átélni.
A legelsők
Már az ókoriak is fesztiváloztak. Ezen események többsége valamely istenség tiszteletére rendezett ünnepségsorozat volt. A görögök például tavasszal Dionüszoszt, a bor és mámor istenét ünnepelték, és olyan programok közül válogathattak, mint a szatírnak öltözés vagy a kecseáldozás. A Püthói (vagy Delphoi) játékokat négyévente rendezték meg Apollón, a sokarcú görög istenség tiszteletére a Delphoi Stadionban, ahol a zene és a költészet volt a fő profil, amelyet később különböző sportversenyek is követtek.
Természetesen a Római Birodalomban sem maradhattak el az ilyen jellegű események, rengeteg alkalmat találtak arra, hogy valamelyik istenségükre emlékezve ünnepeljenek. Az ókori arénában, a Circus Maximusban tartott versenyek némiképp különböztek a többi fesztiváltól, de hasonló hangulat uralkodott a lelátókon - a nézők tomboltak, szórakoztak, fogadásokat kötöttek - a lovas-, illetve kocsiversenyeken, valamint az atléták közdelmeinél és az állatok viadalán.
A középkorban szintén tartottak fesztiváljellegű ünnepségeket, amelyek nem meglepő módon leginkább vallási rendezvények voltak, és olyan nagyobb ünnepnapokhoz - szünnapokhoz - kapcsolódtak, amikor az embereknek egyébként is tilos volt dolgozniuk. A szegények és gazdagok számára egyránt elérhetőek voltak a különböző kártya- és kockajátékok, a helyi vásárok és kültéri eseménysorozatok.
Bár az évezredek során rengeteget változtak ezek a mulatságok, általánosságban elmondható, hogy összekovácsolták, közelebb hozták egymáshoz az embereket, és ha csak ideig-óráig is, de képesek voltak elfeledtetni az egyébként jelentős társadalmi különbségeket a résztvevők között.
A leghosszabb életűek
A tizenkilencedik-huszadik században számos művészeti, komolyzenei fesztivál jött létre, amelyeknek alapítói sok esetben maguk a művészek voltak. Egy ilyen jellegű eseménysorozat inkább a műveltebb, tehetősebb emberek kikapcsolódási formája volt.
A mai napig a legrangosabb kulturális események közé tartozik a Bayreuthi Ünnepi Játékok, melyet Wagner indított útjára 1876-ban; A Salzburgi Ünnepi Játékok (1920) Mozart szülővárosában; valamint a Veronai Operafesztivál (1913), amelyet Verdi tiszteletére hoztak létre rajongói.
Hazánkban a Szegedi Szabadtéri Játékok (1931) az első között indult útjára Juhász Gyula ötletének köszönhetően, és azóta is a legnépszerűbb színházi fesztiválok egyike.
A leghíresebb
Woodstocki Fesztivál
Szabadság, szerelem, életöröm, béke, zene: ez volt a legendás Woodstocki Fesztivál, mely ma már ikonikus jelkép a rockzene történetében. Éppen 50 éve, 1969. augusztus 15-18. között az USA keleti partján négy napig tartott az azóta is legnagyobb hatású szabadtéri fesztiválként emlegetett, minden idők legnagyobb és mindmáig legmeghatározótt rockfesztiválja, amely sokak szemében egyet jelentett a szexuális forradalommal, a hippik randalírozásával és a legális kábítószerezéssel.
A 600 holdas farmon tartott rockfesztiválra nagyjából harmincezer embert vártak, de körülbelül félmillióan érkeztek, a helyszín kerítését elsodorták, és végül a kontrollálatlan embertömeg miatt ingyenesnek kiáltották ki. Az élelmezési és egészségügyi ellátás összeomlott - helikopterrel szórtak a tömegnek konzerveket -, a nyitó nap nagy esőzése miatt hatalmas volt a sár, mindezek ellenére a mai napig a világ legjobb fesztiváljaként emlékeznek a virágos "forradalomra". A fellépők között ott volt Janis Joplin, Joe Cocker, Santana és Jimi Hendrix is.
"Rengeteg fesztivál számára jelentett mintát Woodstock. Megteremtette a rituálét, amit a többiek lemásolhattak" - nyilatkozta néhány éve Michael Lang, a fesztivál egyik alapítója.
A legszínesebb
AgitÁgueda Művészeti Fesztivál
Tizenkét éve rendezik meg egy portugál kisvárosban, Águedában ezt az igazán különleges fesztivált, amelynek leglátványosabb elemét a színes ernyőkkel díszített utcák jelentik. Persze nemcsak emiatt érdemes egyszer ellátogatni a Porto közeli helyszínre:
ismert és kevésbé ismert zenészeket is meghallgathatunk, és különleges, sosem látott köztéri dekorációkkal találkozhatunk a fesztivál három hete alatt.
A legextrémebb
Burning Man Fesztivál
Joggal emlegetjuk a világ legextrémebb fesztiváljaként, ugyanis mind helyszínében, mind tematikájában nagyban eltér a megszokottaktól az idén harminchárom éves fesztivál. A nevadai “fekete szikla” sivatagban kicsit több, mint egy hét alatt egy komplett város épül fel csodás épületekkel és installációkkal, majd tűnik el a semmiben, amelynek a csúcspontját és egyben a fesztivál végét egy hatalmas fából készült emberszobor elégetése jelenti.
Számos különlegesség kapcsolódik még a rendezvényhez, például a fellépők nem kapnak honoráriumot, valamint nagy hangsúlyt fektetnek a cserekereskedelemre és az ajándékozásra, ezen kívül elvárt a közösségi együttműködés és összetartás, az önkéntesség minden résztvevőtől.
Az időjárás is hozzájárul az extremitáshoz: nem ritka, hogy egy napon beül 35-40 (!) Celsius-fok hőmérséklet-különbség is előfordul az éjszakák és a nappalok között.
A legvéresebb
La Tomatina
Minden évben megtartják Valencia közelében a legőrültebb spanyol rendezvényt, a paradicsomfesztivált. Az ihletet 1945-ben az adta, hogy
egy felvonuláson balhézó fiatalok elkezdték dobálni egymást a közelben található zöldségesstandok portékáival.
Menet közben rájöttek, hogy ez milyen jó feszültség-levezető buli, ezért a következő évben már saját paradicsommal készültek. A város vezetői azonban nem nézték jó szemmel a dolgot, ám végül a nép győzött, 1957-től már hivatalosan rendezik meg évről évre ezt a nagyon piros fesztivált.
A legnagyobb presztízsű
Glastonbury Fesztivál
A világ legnagyobb szabadtéri össz-zenei fesztiváljaként is aposztrofált bulira állítólag huszonöt perc alatt elfogy minden jegy, tavaly viszont nem rendezték meg, mivel minden hatodik évben pihenőt tartanak a szervezők.
Az első alkalomra 1970-ben Michael Eavis saját farmján került sor, és egy font volt a belépő, amely mellé még egy pohár tej is járt. Mostanra feljebb kúszott az ára, nagyjából nyolcvanezer forintnak megfelelő fontot kell kifizetni az ötnapos bérletért.
Ezen a fesztiválon különleges megtiszteltetésnek számít egy-egy meghívás, ennek köszönhetően olyan nevek szerepeltek az elmúlt évek fellépői között, mint Adele, a Coldplay, Katy Perry vagy Kanye West.
A legfurcsább
Majombüfé Fesztivál
Ezen a fesztiválon nem az emberek a legfőbb résztvevők: a szervezők a majmoknak rendezik meg hálaképpen, amiért évről évre sok ezer turistát vonzanak Lopburiba, a majmok városába.
A lakosok tonnaszám gyűjtik a zöldségeket és gyümölcsöket, hogy aztán mutatós svédasztalos ellátásban részesítsék a turistacsalogató kedvenceiket. Azt pedig csupán járulékos haszonnak tartják, hogy erre az alkalomra is rengeteg külföldi odacsődül.
A legmasszívabb
Exit
Egy kormányellenes, a szabadság és a demokrácia mellett kardoskodó diáktüntetéssel startolt el 2000-ben az Exit, amely hamar átalakult Európa egyik legnagyobb zenei rendezvényévé. Az azóta eltelt tizenkilenc év alatt
kétszer is megkapta az Európai Fesztiválok "Legjobb nagyfesztivál"-díját,
és fennállása óta körülbelül hatvan ország több mint két és fél millió lakója látogatott el erre a különleges és "masszív" helyszínen - a péterváradi erődben - megrendezett, balkáni hangulatú fesztiválra.
A legmesebelibb
Tomorrowland
A 2005 óta megrendezett, többszörösen díjnyertes elekronikus zeneünnepről sokaknak az Alice Csodaországban jut eszébe. Minden évben új tematika köré épül; idén júliusban a Planaxis történetéé, azaz a tengeri csigáké és puhatestűeké volt a főszerep.
A hangulatot mesébe illő díszletekkel és meglepetésekkel tetézik, és bár a fellépők névsora is nagyon ütős, mégis sokan a különleges, pszichedelikus atmoszférát tartják a fesztivál legerősebb vonzerejének. Nagyon résen kell lennünk, ha jegyet szeretnénk vásárolni, hiszen percek, sőt - erre is volt már példa - másodpercek alatt fogynak el a belépők erre a hatalmas bulira.
A legnagyobb hazai
Sziget
Megközelítőleg félmillió embert vonz évről évre a legnépszerűbb hazai összművészeti fesztivál. Megálmodói Gerendai Károly és Müller Péter Sziámi voltak, akik 1993-ban rendezték meg először a Diákszigetnek keresztelt eseményt, amelyre akkor még "csak" nagyjából negyvenezren voltak kíváncsiak, és leginkább az alternatív és rockzenei stílusok álltak a programkínálat középpontjában.
Azóta minden művészeti ág képviselteti magát, nehéz olyat találni, aki nincs kint. Az évek során számos külföldi sztárvendég is fellépett a Szigeten,
az idei év legnagyobb szenzációja minden kétséget kizáróan Ed Sheeran volt.